czwartek, 24 marca 2011

24.03.2011r. - Drewniany zabytek 2


Drewniany zabytek 2
Kościół pw. św. Mikołaja w Borowej Wsi


26 grudnia 1936 roku nastąpiła decyzja o przeniesieniu kościoła z Przyszowic do Borowej Wsi. Pieniądze na dokonanie tej operacji zbierano od mieszkańców. Rok później uzyskano zgodę na przeniesienie kościoła, który miał zostać usytuowany na boisku szkolnym, które było w posiadaniu gminy i zostało przeznaczone na ten cel (bezpłatnie).

Poświęcenie kościoła w Borowej Wsi miało miejsce 16 grudnia 1939r., parafię natomiast erygowano 20 grudnia 1957r.

Sam kościół powstał prawdopodobnie w XVII lub XVIII wieku. Według kronik kościelnych mógł to być 1640, 1720 lub nawet 1737, choć ostatnia z dat to przypuszczalnie rok budowy wieży kościoła.




 
Kościół posiada wyposażenie w większości barokowe. Ołtarz główny jest wczesnobarokowy. Umieszczono w nim obraz patrona kościoła - świętego Mikołaja, a w zwieńczeniu - obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Dekorację ołtarza uzupełniają rzeźby świętych: Jana Ewangelisty (z prawej strony, z kielichem) i św. Jana Chrzciciela (z lewej, z barankiem) oraz w górnej części ołtarza: Jadwigi Śląskiej, Jacka i Stanisława biskupa. Rokokowy ołtarz boczny z prawej strony zdobi bogata snycerka i obraz św. Jana Nepomucena oraz rzeźby dwóch rycerzy. Antepedium (czyli "ściany podstawy" ołtarza, łac. "przed stopami") ołtarza zdobi płaskorzeźba, przedstawiająca męczeństwo św. Jana Nepomucena i scenę spowiedzi królowej (z boku). W zwieńczeniu ołtarza "Oko Opatrzności". Lewy ołtarz boczny jest późnobarokowy z obrazem św. Antoniego. W ołtarzu znajdowały się niegdyś późnogotyckie płaskorzeźby świętych Piotra i Pawła, obecnie umieszczone nad wejściem do zakrystii. Ostatni ołtarz - św. Judy Tadeusza(właściwie sama nastawa ołtarzowa wisząca na ścianie) - późnobarokowy zawiera też figury św. Jana Nepomucena i św. Ludwika (króla Francji). Ambona jest barokowa z płaskorzeźbami czterech Ewangelistów. Na profilowanej belce tęczowej umieszczone są barokowe rzeźby przedstawiające scenę Ukrzyżowania z Matką Boską, św. Janem i Marią Magdaleną.

W kaplicy znajduje się późnorenesansowy ołtarz z obrazem A. Grzywińskiego ukazującym "Opłakiwanie" (zdjęcie z krzyża). Na ścianach obok - obrazy symbolizujące Boże Narodzenie oraz Wniebowzięcie Matki Boskiej. Także w kaplicy znajduje się ciekawa chrzcielnica barokowo-klasycystyczna, drewniana w formie kuli ziemskiej z wężem, nad nią umieszczona jest płaskorzeźba chrztu Chrystusa w Jordanie.

Do ciekawych elementów wyposażenia kościoła należą także:

- Obraz św. Barbary z książką (rzadka forma atrybutu tej świętej) - obok wejścia do kaplicy

- Rzeźba św. Marcina na koniu, ale w kapeluszu (co jest ewenementem) - nad bocznym, południowym wejściem do kościoła

- Dwukondygnacyjny chór muzyczny. Na górnej kondygnacji zabytkowy barokowy portatyw organowy

- Płaskorzeźbione stacje Męki Pańskiej

- Autentyczne drzwi klepkowe z XVIII w.

/http://www.stnicolaus.katowice.opoka.org.pl/index.php/ 

Kesz schowany pod czujnym okiem księdza i ministrantów :) 

Bardzo fajny waypoint: 
OP3300 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz