środa, 25 sierpnia 2010

25.08.2010r. - OM#05 Park Zabaw :)



 OM#05 Park Zabaw :)

Park Planty w Mikołowie usytuowany jest pomiędzy ulicą Konstytucji 3 Maja a potokiem Aleksander. Północna część parku dochodzi niemal do centrum miasta. Ta część to tzw. Małe Planty, oddzielone od Dużych Plant ulicą Górniczą. Park został założony w XVIII wieku jako kompozycja o charakterze krajobrazowym zamkniętym, zajmująca obszar położony na skarpie opadającej w kierunku zachodnim od dzisiejszej ulicy Konstytucji 3 Maja w kierunku potoku.

Jest jednym z najlepiej zachowanych, w stosunku do pierwotnego kształtu, parków w aglomeracji górnośląskiej. Od wielu pokoleń jest miejscem spacerów i spotkań mieszkańców miasta. W roku 2001 Planty zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Planty jako pojęcie z dziedziny architektury krajobrazu, są typem ogrodu publicznego mającego swą genezę w XIX-wiecznej idei wprowadzania zieleni do centrów miast - miast o średniowiecznym rodowodzie. Najczęściej planty lokalizowane były na średniowiecznych murach obronnych miasta lub bezpośrednio za nimi. Mikołów przy obecnej lokalizacji swojego "starego miasta" nie posiadał żadnych budowli obronnych czy też umocnień ziemnych. Jedynie podania kronikarzy mikołowskich mówią o występowaniu drewnianych palisad obronnych, lecz otaczających miejsce pierwszej lokacji grodu mikołowskiego, tj. dzisiejszego wzgórza z kościołem ewangelickim św. Jana. (do końca wieku XIII).

Mikołowskie planty założone w miejscu dawnych gospodarstwach rolnych, swój początek zawdzięczają komendantowi mikołowskiego szwadronu husarzy - pułkownikowi Korwin-Wierzbckiemu - który w najdalszej części "dzisiejszych plantów" (południowy-zachód), przed rokiem 1796 stworzył założenie na wzór ogrodu wypoczynkowego z kąpielnią oraz romantycznymi altanami. Architektura tych obiektów zanurzona była w wyszukanych kompozycjach zieleni. Park ten został nazwany "Charlottenthal" na cześć żony pułkownika - Szarloty. Natomiast okoliczna ludność miejsce to nazwała "Wymyślanką"- ze względu na mnogość pomysłów i "wymysłów" pułkownika Korwin-Wierzbickiego. Do dzisiaj zachował się, w tej części plantów mały obelisk na cześć żony Szarloty, z widocznym napisem.

W 1824 roku mikołowski mydlarz Józef Liszczeński - właściciel wschodniej części "dzisiejszych plantów" nabył Wymyślankę i przyłączył ją do swojej posiadłości. W 1868 roku właściciel tego dużego terenu - August Winkler - odstąpił miastu samą Wymyślankę. Na ten okres przypada planowa polityka władz miasta mająca na celu stworzenie w tym rejonie publicznego miejsca wycieczkowego i wypoczynkowego. Jednak w tym czasie dojście z Wymyślanki do centrum miasta było możliwe tylko główną drogą prowadzącą do Łazisk. Dlatego w 1895 roku rozpoczęto prace nad promenadą prowadzącą zejściem z ulicy Karola Miarki do doliny strumyka Jamny. Z początku promenada prowadziła wąskim pasem zieleni po terenach wykupionych przez miasto od okolicznych właścicieli.

Dopiero w 1919 roku miasto zakupiło większą część wspomnianej wyżej posiadłości Józefa Liszczeńskiego (w 1919 r. właścicielem był Rudolf Fuchs). Od tej daty można mówić o mikołowskich plantach w ich obecnym kształcie.

Już od początków powstania, mikołowskie planty były urządzane przez włodarzy miasta. Kompleksowe prace nad stworzeniem tego ogrodu publicznego zaczął wiceburmistrz Wojciech Rybicki po I wojnie światowej. Obecne prace modernizacyjne nad założeniem urbanistycznym tego ogrodu publicznego mają na celu przywrócenie świetności tego miejsca jeszcze z okresu Charlottenthalu oraz troskę o ochronę naszego dziedzictwa kulturowego.

Informacje pochodzą ze strony: http://www.mikolow.um.gov.pl/informator.php
 
----------------

Koljena skrzynka, tym razem mniej szybka, za to wymagająca 'umiejętności' wspinaczkowych :) ale na szczęście tylko u dzieci, które myślę warto zabrać i zachęcić do zabawy. Z okazji założenia kesza powstał ten oto wierszyk:

Poza tym polecamy zabrać latarkę. Kordy są nieco zakodowane, jak to zostało wyjaśnione na stronie OC, ostatnie trzy cyfry są zapisane od tyłu (tzn. wpisane jest 321 zamiast 123).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz